Reflexní terapie

Reflexní terapie je metoda, která má mnoho společného s akupresurou a bývá za ni často zaměňována. Akupresurní body jsou rozmístěné po celém povrchu těla na drahách meridiánů. Reflexní body a plochy naproti tomu najdete pouze na chodidlech.

#akupresura

chodidla: obraz těla ~ reflexní masáž (jak postupovat) ~ léčení i diagnostika ~ reflexní zóny (přehled)

Chodidla jsou obrazem celého těla. Do oblasti chodidel se promítají všechny vnitřní orgány, které proto lze přes chodidla ovlivňovat, přičemž pravé chodidlo reprezentuje pravou polovinu těla a levé chodidlo levou polovinu těla. To je důležité mít na paměti, zejména chcete-li působit na takzvané párové orgány, jako jsou například ledviny. Uprostřed každého chodidla se také nachází čakra, která zprostředkovává naše spojení se Zemí. Dá se o vás říci, že stojíte nohama pevně na zemi? Pak tato důležitá čakra pracuje harmonicky a naplno. Kromě ní se do oblasti chodidel promítají i všechny hlavní čakry. Jejich odrazy lemují klenbu nohy, která je zároveň reflexní zónou páteře.

#čakry

reflexní zóny, terapie, plochy, plošky, masáž chodidel
reflexní zóny páteře a hlavních čaker

Reflexní masáž

Ideální stimulací reflexních ploch je chůze naboso v přirozeném terénu (asfalt a beton Vám v tomto případě nebudou k užitku). K nějakým bosým toulkám přírodou ovšem asi nemáte zrovna moc příležitostí, zejména žijete-li ve městě. Masáž reflexních ploch proto pro Vás nejspíš bude schůdnější variantou.

Jak postupovat

Posaďte se, nohu si opřete kotníkem o stehno druhé nohy a palcem ruky jemně masírujte příslušnou reflexní plošku. (Nepoužívejte k masáži žádné nástroje a pozor na vlastní nehty. Mohly by poranit pokožku.) Začněte velmi jemným dotekem, soustřeďte se na pocity v reflexní ploše a postupně zvyšujte tlak. Dostaví-li se bodavá bolest, tlak zase mírně snižte na nebolestivou míru a pokračujte v masáži. Minimální doba, aby měla masáž smysl, je zhruba pět minut.

Na rozdíl od akupresury nemá reflexní masáž žádný horní časový limit. Plošky můžete masírovat třeba při sledování televize tak dlouho, jak Vám intuice napoví. Pocity v plošce se budou během masáže proměňovat, ale pokud se nejedná o bolest, není třeba jim věnovat zvýšenou pozornost. Je možné, že se dokonce nedostaví žádné pocity, kromě normálního vnímání doteku. To neznamená, že by reflexní terapie nefungovala. Prostě jen není reflexní zóna příliš citlivá nebo zdravotní problém neprobíhá moc „bouřlivě“. Vysokou citlivost až bolestivost reflexních ploch způsobují hlavně akutní záněty, kolikové stavy a podobně. Pro zjednodušení: když bolí nemocný orgán, bolí i jeho reflexní zóna.

S čím Vám reflexní terapie pomůže

Reflexní terapii můžete použít jak k podpoře a stimulaci příslušného orgánu, tak k jeho zklidnění v případě bolesti nebo akutního zánětu. Další důležitou možností je použití reflexní masáže ke stanovení diagnózy, a to podle míry citlivosti nebo dokonce bolestivosti reflexních zón. Stejně jako v případě akupresurních bodů i reflexní zóny mohou být při akutních stavech velmi citlivé. V takovém případě k jejich stimulaci zvolte lehký dotek a hlazení spíše než tlak.

zóny, plochy, plošky

Přehled reflexních zón

reflexní terapie, zóny, plochy, plošky
reflexní terapie, plochy, plošky, masáže, chodidel

reflexní terapie, zóny, plochy, plošky

! Párové orgány: z pravé strany na pravém chodidle, z levé strany na levém chodidle !

1mozková hemisféra19ledvina
2nos20průdušky
3vedlejší dutiny21žaludek
4vysoký krevní tlak22slinivka
5hypofýza23dvanácterník
6oko24močovody
7lymfa25tlusté střevo – příčný tračník
8ramenní pletenec26tlusté střevo – vzestupný, sestupný tračník
9šíje27tenké střevo
10štítná žláza28konečník
11příštítná tělíska29anální otvor
12plíce30močový měchýř
13záda31kostrč
14ucho32koleno
15játra33vejcovod
16nadledvinka34pohlavní orgány
17žlučník35hemoroidy
18slezina

reflexní terapie, zóny, plochy, plošky

S čím vám může reflexní terapie pomoci:

reflexní terapie, zóny, plochy, plošky

Harmonizuje činnost vnitřních orgánů, podporuje je a stimuluje jejich aktivitu.

Napomáhá procesu rekonvalescence po operacích nebo závažnějších onemocněních.

Odstraňuje zvýšenou únavu vyvolanou například stresem.

Pomáhá proti nespavosti.

Tiší bolest a zklidňuje postižené oblasti při akutních stavech.

Podporuje metabolismus neboli látkovou výměnu a tím harmonizuje fungování těla jako celku.

Podporuje trávení a vstřebávání živin a tím předchází oslabení činnosti orgánů z důvodu nedostatku živin, vitamínů či minerálů.

obrázky na stránce: pixabay.com a J.C.Brinar

Updated: 9.5.2024 — 16:18